Rozwój upraw kawowca w Gwatemali rozpoczął się w XIX wieku i tak dynamicznie rozwinął, że obecnie jest to największy rynek eksportowy tego kraju. Niemal 12% całej siły roboczej Gwatemali jest skupiona wokół przemysłu kawowego. Najważniejsze regiony, w których uprawiane są krzewy kawowca to Huehuetenango, Santa Rosa, San Marcos oraz Quetzaltenango.
Zdecydowana większość farm uprawia arabikę a jej najważniejsze odmiany botaniczne to Bourbon, Typica, Maragogype, Arabigo. Gwatemala jest również producentem doskonałej robusty, którą uprawia się na dużych wysokościach. Jest ona poddawana obróbce mytej, ziarna wyglądem przypominają arabikę oraz są łagodniejsze i czystsze w smaku od rubust z Indii czy Wietnamu.
Główny okres kwitnienia kawy przypada tu na miesiące od maja do lipca a okres zbiorów od sierpnia do kwietnia. Większość jest eksportowana do USA, Niemiec, Japonii oraz Belgii. Poziom produkcji kawy w tym kraju jest bardzo stabilny i bazuje na zbliżonym wolumenie od 1999 roku aż do dziś.
Każdy region w Gwatemali uprawia kawę w specyficznych dla obszaru warunkach klimatycznych oraz ukształtowaniach terenu. Za uprawy ściśle wysokogórskie uważany jest region Huehuetenango. Wysokość upraw waha się tu pomiędzy 1500 – 2000 m. n.p.m.. Dzięki suchym i gorącym wiatrom znad Meksyku obszar jest dobrze chroniony przed zimnem i stwarza dobre warunki do upraw na dużych wysokościach.
Region San Marcos uchodzi za najbardziej wulkaniczny w Gwatemali. Jest najcieplejszy ze wszystkich (średnia temperatura waha się pomiędzy 21-27 °C) z największą ilością opadów deszczu. Dzięki temu okres kwitnienia jest tutaj najwcześniejszy. Wysokość upraw oscyluje pomiędzy 1400 – 1800 metrem n.p.m.
Region Atitlan, zwany również tradycyjnym to miejsce gdzie większość upraw prowadzona jest przez drobnych plantatorów stawiających na najwyższą jakość oraz tradycję. Ziemia jest tam bardzo bogata w minerały, wulkaniczna. Nazwa regionu pochodzi od największego i najbardziej znanego jeziora kraterowego w Gwatemali. Kawa uprawiana jest na zboczach wulkanów górujących nad jeziorem na wysokościach 1500 – 1700 m. n.p.m..
Warto również wspomnieć o regionie Coban, który zdecydowanie różni się od pozostałych. Klimat tego miejsca jest doskonały dla rosnących tam lasów deszczowych. Region ten jest najbardziej pochmurny, chłodny z wysoką wilgotnością wahająca się pomiędzy 85 – 95%. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 15 – 20 °C.
Regionem, który najpóźniej rozpoczął uprawę kawy specialty w Gwatemali jest New Oriente. Najbardziej wysunięty na wschód, najbardziej różniący się od pozostałych regionów głównie tym, że ziemia na której prowadzone są uprawy nie posiada tych samych, wulkanicznych korzeni. Jest jednak bogata w minerały i świetnie nadaje się pod uprawę wysokiej jakości kawy, której drzewka rosną na wysokościach 1300 – 1700 m. n.p.m..
Ziarno w Gwatemali obrabiane jest na wiele sposobów jednak najbardziej popularnym procesem jest washed (obróbka myta). Bogactwo doskonałych kaw z tego regionu jest tak duże, że chętnie sięgamy po coraz to ciekawsze partie z niewielkich farm. Szczególnie interesujące są ziarna z obróbek naturalnych oraz honey. Złożoność sensoryczna tych kaw jest na najwyższym poziomie.
Gwatemala posiada bardzo bogatą strukturę rynkową kawowego rolnictwa z wieloma producentami (około 45.000 producentów), stacjami obróbki oraz eksporterami. Ogólnie eksport kawy z tego kraju stanowi ponad 35% całego eksportu wszystkich produktów. Całość jest kontrolowana przez agencję ANACAFE (Associacion National del Cafe).
Sprawdź naszą ofertę kaw z Ameryki Środkowej.