Nikaragua jest jednym z najbiedniejszych krajów Ameryki Środkowej. Problemy związane z zahamowaniem rozwoju gospodarczego rozpoczęły się w latach 70 tych ubiegłego stulecia. Burzliwe konflikty wewnętrzne zapoczątkowały zmiany u steru władzy, która doprowadziła do rabunkowego wywłaszczenia właścicieli ziemskich co spowodowało z kolei odpływ specjalistów z branży kawowej z kraju. Ci, którzy pozostali nie inwestowali w rozwój upraw w obawie przed niestabilnością przepisów. Dodatkowo gospodarka nękana sankcjami USA sfocusowała się niemal wyłącznie na rolnictwie.
Doskonałe warunki do upraw ze względu na klimat oraz glebę umożliwiły jednak dynamiczny rozwój przemysłu rolnego do tego stopnia, że dziś stanowi on główne źródło eksportu do krajów partnerskich i sięga 75 % całkowitej sprzedaży dóbr wytworzonych w Nikaragui. Kawa jest bardzo ważnym towarem eksportowym z ponad 20 % udziałem w sprzedaży.
Nikaraguańskie uprawy najwyższej jakości kaw są zlokalizowane w regionach górskich. Należą do nich regiony obszary masywów Jinotega, Matagalpa i Segovias. Główne odmiany botaniczne to Caturra, Catuai, Bourbon, Marsellesa oraz Catimor a jedynym gatunkiem kawy jest arabika.
Okres kwitnienia przypada tu na miesiące od maja do czerwca a okres zbiorów od listopada do stycznia. Większość zbiorów eksportowana jest do Niemiec, Belgii oraz USA. Miejscami wysyłki do krajów docelowych są porty. Nikaraguańscy eksporterzy kawy korzystają z dwóch. Jeden z nich – Puerto Cortes znajduje się w Hondurasie na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego a kawa jest do tego miejsca transportowana drogą lądową. Drugi – Puerto Cortino to obecnie sprywatyzowany oraz zmodernizowany port znajdujący się w Nikaragui na wybrzeżu Oceanu Spokojnego.
Zdecydowana większość kaw w Nikaragui jest zbierana ręcznie a potem poddawana obróbce mokrej w specjalistycznych stacjach obróbki(młynach). Po tym procesie ziarno jest tradycyjnie suszone na odpowiednio ułożonych matach lub w skrzyniach.
Większość z około 30.000 farm uprawiających kawowce w Nikaragui to niewielkie gospodarstwa. Wszyscy oni są obecnie reprezentowani przez CONICAFE (Nikaragua’s Coffee Commission), rządowe stowarzyszenie powstałe w 1997 roku.
W Nikaragui działa również utworzone w ostatnim czasie NSCA (Nicaraguan Specialty Coffee Associacion). Zrzesza ona kilkudziesięciu producentów zlokalizowanych w regionach Matagalpa oraz Jinotega a większość ich produkcji jest przygotowywana z myślą o eksporcie do USA.
Sprawdź naszą ofertę kawy organicznej z tego regionu: Nicaragua SHG