Salwador jest gęsto zaludnionym krajem w Ameryce Środkowej, którego dużą część stanowi długie, równinne wybrzeże nad Oceanem Spokojnym oraz otoczony pasmem górskim płaskowyż, gdzie zamieszkuje większość ludzi.
Uprawy kawowca zlokalizowane są w kilku ośrodkach specjalizujących się w tej dziedzinie. Wymienia się trzy podstawowe regiony ze względu na położenie geograficzne:
Region zachodni: uprawy skupione wokół miast Santa Anna, Sonsonate oraz Ahuachapan
Region centralny: uprawy skupione wokół miast San Salvador (stolicy Salwadoru), La Paz, Libertad, San Vincente oraz Cuscatlan.
Region wschodni: uprawy skupione wokół miast San Miguel, Usulutan, La Union oraz Morazan.
Historia tych upraw sięga XVIII wieku i od tamtej pory dynamicznie się rozwija zajmując obecnie niemal 12 % wszystkich obszarów kraju, na których uprawiane są rośliny. Zdecydowana większość pól jest uprawiana przez drobnych plantatorów. Ponad 90 % stanowią w Salwadorze małe gospodarstwa, w których maksymalna roczna wydajność nie przekracza 30 ton. Duże gospodarstwa odpowiadają za 25 % całkowitej produkcji i najczęściej zrzeszone są w większych spółdzielniach takich jak Ucraprobex czy Ucafes.
W Salwadorze, podobnie jak w Kostaryce, uprawiana jest wyłącznie kawa z gatunku arabika. Większość z uprawianych gatunków botanicznych to Bourbon, który stanowi około 80% całej produkcji. Pozostałe to Pacas, Pacamara oraz karłowate odmiany kawowca jak Catuai, Caturra oraz Catistic.
Kawy Salwadoru są bardzo doceniane zarówno przez klientów jak i palarnie. Ich przygotowanie ze względu na wysoką specjalizację, która stała się niemal częścią kultury Salwadoru jest na najwyższym poziomie. Regularny, wręcz okrągły kształt ziarna gwarantuje równomierny wypał oraz niepowtarzalny smak.
Jakość kaw jest sklasyfikowana podobnie jak w innych krajach Ameryki Środkowej i oceniona pod względem dopuszczalnej ilości wad oraz ze względu na wysokość upraw. Przygotowanie surowca w zależności od kraju wysyłki:
USP – przygotowanie dla rynku USA, dla którego ziarno może posiadać do 12 wad oraz
EP – przygotowanie dla rynku europejskiego, dla którego ziarno może posiadać maksymalnie 6 wad.
Jakość określona dla ziarna ze względu na wysokość upraw:
SHG – (strictly high grow) wyłącznie wysokogórskie uprawy na wysokościach powyżej 1200 m. n.p.m.
HG – (high grow) uprawy na wysokościach od 900 do 1200 m. n.p.m.
CS – (central standard) dla kaw rosnących na wysokościach od 500 do 900 m. n.p.m.
Główny okres kwitnienia kawy przypada tu na miesiące od lutego do maja a okres zbiorów od października do marca. Większość jest eksportowana do Niemiec, USA, Belgii i Holandii.
Większość upraw jest prowadzona przez niewielkie gospodarstwa natomiast dalszą obróbką zajmują się wyspecjalizowane stacje. Są one w większości zrzeszone w „Abecafe”, organizacji skupiającej młynarzy i eksporterów kawy. To właśnie te stacje przetwarzają skupione wiśnie kawowca oraz zajmują się ich dalszą sprzedażą do krajów docelowych.
Zdecydowana większość kaw poddawana jest obróbce mokrej lecz coraz częściej pojawiają się niewielkie partie kaw specialty z obróbki naturalnej oraz pochodzące z kontrolowanych procesów fermentacji.
Klasycznym przykładem kawy z Salvadoru jest w naszej ofercie Salvador la Mayada