KOSTARYKA
Kostaryka to piękny, górzysty kraj często porównywany do Szwajcarii. Uprawiana jest tu wyłącznie kawa z gatunku arabika ponieważ hodowla robusty jest w tym kraju zabroniona prawem. Dla Rządu Kostaryki priorytetem w uprawie kawy jest najwyższa jakość.
Główny okres kwitnienia kawy przypada na miesiące od kwietnia do czerwca a okres zbiorów od października do lutego. Niemal 50% upraw to kawa specialty, której głównym odbiorcą są USA.
W Kostaryce uprawianych jest całe bogactwo odmian botanicznych arabiki i są to: Typica, Caturra, Catuai, Villa Sarchi, Marsellesa, Mundo Novo, Hibrido Tico, Obata, Bourbon, H1, H3, Venecia, Geisha, Kostaryka 95. Uprawa nie jest tania ponieważ panują ściśle określone stawki ustawowe za godzinę pracy, które są przestrzegane przez plantatorów. Nie tylko jakość kawy ale również poszanowanie ludzi oraz środowiska naturalnego stanowią o całokształcie kawowego biznesu w Kostaryce. Jawi się on jako przejrzysty oraz sprawiedliwy.
Kawa w Kostaryce jest przeważnie poddawana obróbce mytej (washed), natomiast wszelkie obróbki suche (natural) oraz miodowe (honey) pochodzą z plantacji specjalizujących się w tych metodach i są to małe partie (microlot). W Kostaryce wprowadzono surowe zasady używania wody do obróbki mokrej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, woda do tego procesu musi zostać trzykrotnie wykorzystana zanim zostanie oczyszczona i spuszczona z powrotem do rzek.
Głównie regiony upraw kostarykańskich kaw to Tarazzu, Naranjo, San Ramon, San Pedro i Orosi. Z tych stron pochodzą najbardziej znane na świecie ziarna. Są one klasyfikowane według dwóch kryteriów. Pierwszy, który nawiązuje do wysokości ich uprawy:
SHB – (Stricktly hard beans) wyłącznie twarde ziarna, uprawiane na wysokościach od 1200 do 1650 m. n.p.m.
HB – (Hard beans) twarde ziarna, uprawiane na wysokościach od 800 do 1100 m. n.p.m.
Drugim kryterium jest maksymalna ilość wad w 300 gramowej próbce. Jest ono stosowane w zależności od regionu, do którego dostarczane jest ziarno. Dzieli się na dwa przygotowania:
USP – przygotowanie dla rynku USA, dla którego ziarno może posiadać do 12 wad oraz
EP – przygotowanie dla rynku europejskiego, dla którego ziarno może posiadać maksymalnie 4 wady oraz żadnych wad znaczących.
Kostaryka nie importuje kawy z innych krajów a jej spożycie ogranicza się do zasobów z lokalnej produkcji. Sprzedaż kawy surowej odbywa się za pośrednictwem oficjalnie zarejestrowanych eksporterów zrzeszonych w ICAFE (Kostarykański Instytut Kawy). Mogą nimi być zarówno producenci jak i stacje obróbki, spółdzielnie oraz zagraniczne korporacje.
Tutaj znajdziesz kawę z Kostaryki paloną w naszej palarni: Costa Rica Tarazzu